Branża budowlana – jedna z najistotniejszych gałęzi przemysłu

Kilkanaście lat temu wydawało się, iż budownictwo będzie jedną z gałęzi polskiego przemysłu, która będzie się najrychlej rozwijać. Na początku tak było. Wznoszono sporo oraz ekspresowo, powstawały całe osiedla bloków mieszkalnych, społeczeństwo potrzebowało i dalej pożąda mieszkań. Plany budowy autostrad, dróg były wielce obiecujące.

Tysiące budowlańców zdołało z optymizmem patrzeć w przyszłość. Jednak, w minionym czasie słyszymy niezmiernie niepokojące wiadomości z rynku budowlanego – wiele wiodących korporacji budowlanych ma wielkie kłopoty, co poniektóre z nich już upadły. Pracownicy firm pozostają zwalniani, budownictwo mieszkaniowe o wiele zwolniło, albowiem ludzie nie mają pieniędzy na zakup mieszkań.

Konstrukcja autostrad powtórnie się oddaliła w czasie, a doskonałe stadiony piłkarskie wybudowane z gigantycznym rozmachem oraz za wielkie pieniądze nadają się po roku od ich otwarcia, do remontu – eurobent. W jaki sposób to się stało, iż kura znosząca złote jajka przestała je znosić?

Główni wykonawcy, z przeróżnych powodów spowalniali terminy, cedując większą część prac na podwykonawców. Bowiem w związku z sytuacją, transze na poszczególne etapy uruchamiane były również z opóźnieniem, podwykonawcy nie otrzymywali zapłaty, co dla wielu mniejszych firm było wyrokiem. Kto zawinił? Trudno jednoznacznie wskazać winnego, z pewnością niemniej jednak nie wszystko możemy zrzucić na kryzys. Niewłaściwe zarządzanie sektorem budownictwa jest bodaj tym, co spowodowało fenomenalny upadek budownictwa.